Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vietnam neustále zlepšuje svoje podmínky pro české turisty a investory

4. 07. 2017 18:42:42
Vietnam je připraven vytvořit nejlepší podmínky nejen pro české turisty, ale i investory. Při vzájemném jednání zástupců ČR a Vietnamu došlo k uzavření dohody o zavedení přímé linky mezi Ho Či Minovým Městem a Prahou.

Vietnam dnes patří mezi asijské tygry

Vietnam se sice v osmdesátých letech řadil mezi rozvojové země, ale od roku 1990 se jeho ekonomika v podobě hrubého domácího produktu průměrně zvyšovala o 7,4 procent ročně. Zatímco se tedy ještě v roce 1986 pohyboval měsíční příjem na jednoho obyvatele pod hranicí 100 USD, tak v roce 2016 se tento příjem zvýšil k přijatelnému průměru přes 2.200 USD na jednoho obyvatele.

Z hlediska dalších ekonomických ukazatelů je samozřejmě také nutné upozornit na nízkou inflaci, která se podle indexu CPI celkově pohybuje na úrovni 2,66 procent (jádrově tedy na 1,83 procent) a je rovněž důležitým faktorem z hlediska ekonomických úspěchů. Nezaměstnanost činila v roce 2016 pouze 2,3 procenta a celkové registrované přímé zahraniční investice (PZI) dosáhly objemu 24,4 miliard USD, což je tedy celkově nárůst o 7,1 procenta oproti předcházejícímu roku.

Export dosáhl v roce 2016 objemu 175,9 mld. USD (nárůst o 8,6 procent) kam se zahrnuje především vývoz mobilních telefonů, textilních výrobků a elektroniky. Dovoz činil 173,3 mld. USD (nárůst o 4,6 procent) a zahrnoval především stroje, zařízení, elektronické součásti a součásti mobilních telefonů. V roce 2016 ukazatel celkového veřejného dluhu, který bývá vládou garantovaný představoval úroveň 64,9 procenta.

Dohoda o přímé lince a zrušení víz

Prezident Miloš Zeman jednal na počátku června s vietnamským prezidentem Tran Dai Quangem v Hanoji, kde se společně domlouvali na možnostech zavedení přímého leteckého spojení mezi Ho Či Minovým městem a Prahou. Jakmile tedy dojde k zavedení možnosti přímé linky obou měst, tak Česká republika zřídí v Ho Či Minově Městě generální konzulát.

Dále bude zapotřebí po vzoru Německa a Francie zrušit krátkodobá turistická víza, aby mohli čeští turisté pohodlněji navštěvovat Vietnam. O zavedení bezvízové výjimky pro Českou republiku bude muset rozhodnout vietnamská strana, zatímco zrušení víz pro občany Vietnamu bude muset schválit Evropská unie.

Vietnamský premiér Nguyen Xuan Phuc se začátkem června setkal s velvyslancem Vítězslavem Greplem v Hanoji ohledně zintenzivnění spolupráce v oblasti obchodu a investic. Nguyen Xuan Phuc proto požádal Českou republiku, aby podporovala prosazování komplexního partnerství a spolupráce mezi Vietnamem a Evropskou unií. Podepsáním takové dohody by tedy nakonec došlo k zajištění volného obchodu mezi oběma destinacemi.

Vietnam nabízí příležitost i pro české investory

Zatímco pro Vietnam je velice výhodná geografická poloha v blízkosti s Čínou, tak pro České investory je mnohem výhodnější přesouvat svoje investice z důvodu levnější pracovní síly do Vietnamu. V současnosti tak vzrůstají možnosti pro budování technologických parků jako například na severu Vietnamu v oblasti Danang, která se zaměřuje na high-tech technologie,

Vietnam z hlediska přímých zahraničních investic začíná patřit k jedné z nejatraktivnějších investičních destinací v asijském regionu. V posledních třech letech se totiž umístil z hlediska atraktivity investičních destinací společně s dalšími zeměmi jihovýchodní Asie na třetím místě za Indií a Čínou. Ačkoliv tedy stát využívá různých příležitostí v podobě zahraničních investic, tak i do exportních odvětví je zapojena alespoň třetina domácích společností.

Podle prezidenta Svazu průmyslu a obchodu ČR Jaroslava Hanáka jsou ve Vietnamu zastoupeny české firmy z různých oblastí. Například se jedná o společnosti jako Dřevojas nebo Clinex, které v minulosti podepsali smlouvy o dodávkách technologií sanitární keramiky či výrobě léčiv, kosmetiky a doplňků stravy.

V oblasti telekomunikací a výroby optických vláken plánuje realizovat svoje projekty společnost Optokon a při digitalizaci státní správy a registru obyvatelstva plánuje spolupracovat s Vietnamci společnost Techniserv IT. Za zmínku stojí také Nemocnice na Homolce, která plánuje spolupráci s Nemocnicí v Hanoji.

Vietnam není rizikovou zemí

Z hlediska přímých zahraničních investic není Vietnamská socialistická republika (VSR) rizikovou zemí pro investování. Ekonomka Vietnamu je tedy velice stabilní a politický systém navíc nabízí právní ochranu legálně nabytých investic. Toto právo je zajištěno i podle nové Ústavy (VSR), která platí od roku 2013.

Vietnam je od roku 1977 členem Organizace spojených národů a jako aktivní člen mezinárodních a regionálních organizací (APEC či ASEAN) v současnosti udržuje diplomatické styky se 168 zeměmi světa a obchodní styky se 165 zeměmi. V roce 2006 se Vietnam stal členem Světové obchodní organizace (WTO).

Odkaz na: Konference Spojených národů pro obchod a rozvoj

http://unctadstat.unctad.org/CountryProfile/GeneralProfile/en-GB/704/index.html

Autor: Pavel Herman | úterý 4.7.2017 18:42 | karma článku: 11.30 | přečteno: 321x

Další články blogera

Pavel Herman

Co nás (ne)učí o zemědělství na školách aneb moderní pěstování rýže ve Vietnamu

Nedávno jsem si přečetl článek ze stránek inkluzivní škola, kde se psalo ohledně zemědělství ve Vietnamu. Přesně tohle vystihuje slavný citát od G. B. Shawa: "Kdo to umí, ten to dělá. Kdo to neumí, ten to učí."

21.9.2017 v 21:15 | Karma článku: 14.03 | Přečteno: 363 | Diskuse

Pavel Herman

Příběhy bezpráví I.: Obvodní soud pro Prahu v roce 2017 jako v 50. letech?

Jedná se o záležitost sp. zn. 12 C 32/2013, kde se účastník řízení, svědci a veřejnost byli přítomni nesprávného úředního postupu, který dosahuje intenzity trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby.

14.9.2017 v 9:42 | Karma článku: 14.86 | Přečteno: 532 | Diskuse

Pavel Herman

Hotely v severním Vietnamu si můžete snadno poplést

Ve Vietnamu se zcela běžně můžete setkat s tím, že dva docela odlišné hotely mají stejný název. Nejdříve nás zcela stejný název zavedl do odlišného hotelu, kde jsme si dali oběd a poté pokračovali do toho správného.

11.9.2017 v 15:27 | Karma článku: 9.81 | Přečteno: 370 | Diskuse

Pavel Herman

Keramická dílna a umění ve vesnici Bat Trang

Bat Trang je vesnice v severním Vietnamu, která je vzdálená 15 kilometrů jihovýchodně od Hanoje. Jedná se o tradiční vesnici s výrobou porcelánu a keramiky s tradicí sahající až do 14. století a vývozem do celého světa.

9.9.2017 v 11:08 | Karma článku: 9.22 | Přečteno: 152 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

ondřejmrázek Mrázek

Svěží vichr z hor nebo nájemné beranidlo?

Spanilá jízda oficiálního vyhnance z Ukrajiny Michaila Saakšviliho po ukrajinských městech je předzvěstí dalších politických otřesů v beztak notně roztřesené zemi. Kdo z nich bude mít prospěch?

22.9.2017 v 17:16 | Karma článku: 10.30 | Přečteno: 233 | Diskuse

Miroslav Gruner

Horáček nakrocil k legalizaci zločinu

Když v zemi existuje mnozstvi osob dluzicich státu a Horáček ve chvílích, kdy se mu začínají preference potacet, jim chce vyjednat úrokový pardon, je zjevné, že mu jde o moc.

22.9.2017 v 16:32 | Karma článku: 25.27 | Přečteno: 831 | Diskuse

Marek Tomanka

Náhled do blízké budoucnosti

Nejpravděpodobnějším vítězem říjnových parlamentních voleb je stále hnutí ANO Andreje Babiše. Pokud prosadí mnohokrát avizované "řízení státu jako firmy", Českou republiku čekají složité časy.

22.9.2017 v 15:56 | Karma článku: 15.01 | Přečteno: 337 | Diskuse

Luboš Zálom

Nigel Farage v Praze: následujme příkladu Brexitu

Včera navštívil Prahu britský politik, europoslanec za UKIP, Nigel Farage. Připomněl ve svém projevu českým euroskeptikům, že snaha na znovuzískání suverenity na bruselském politickém molochu má smysl.

22.9.2017 v 13:46 | Karma článku: 34.59 | Přečteno: 890 | Diskuse

Jan Dvořák

Přijít kvůli neschopným agentům o jedinou teroristickou skupinu by byl opravdu luxus!

Soud osvobodil skupinu anarchistů, která měla podle obžaloby chystat teroristický útok na vlak s vojenskou techniku a automobily.

22.9.2017 v 13:38 | Karma článku: 16.39 | Přečteno: 551 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.