Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Návštěva Chrámu literatury (Van Mieu) a První univerzity (Quoc Tu Giam) ve Vietnamu

9. 08. 2017 12:57:23
Chrám literatury byl postaven v roce 1070 a o šest let později zde byla otevřena První univerzita, která je jednou z nejstarších univerzit na celém světě. Studenti sem chodí pro štěstí hladit kamenné želvy, aby uspěli u zkoušek.

Chrám literatury“ (Van Mieu – Temple of Literature) nechal založit v roce 1070 císař Ly Thanh Tong, ale v roce 1156 ho upravil císař Ly Anh Tong, který ho zasvětil čínskému filozofovi Konfuciovi.

První nárogdní univerzita“ (Quoc Tu Giam – The First National University), kterou otevřel v roce 1076 císař Ly Nhan Tong, kde studovali gramotné děti královské rodiny, aristokracie a nejlepší vybraní studenti.

Vstupní brána Van Mieu Mon

Vstupní Brána má tři vchody a nahoře v červeném poli jsou tři písmena (Van Mieu Mon). Další dva pilíře nesou dvojverší čínských znaků, které lze přeložit jako: „Východ, západ, jih, sever podél tohoto směru (konfucianismus) a Veřejnost, tajemník, Fuji příchází z této cesty.“

Objekt je rozdělen na pět částí

Celý komplex je obehnán zdí z červených cihel a rozdělen na pět částí. Důvodem je, že pětka je považována za posvátné číslo, které počítá s hlavními prvky jako kov, dřevo, voda, oheň a země, jenž vytvářejí náš svět. Výhodou tohoto místa je posvátné ticho a levné vstupné ve výši 30.000 dongů (30 korun).

První částí je tedy centrální brána a nádvoří (foto č. 3). Druhá část je v oblasti pavilonu Souhvězdí literatury (Khue Van Cac) (foto č. 4a). V třetí části je zahradní jezírko Van Mieu (foto č. 5). Poblíž se vyskytuje jezero Van Mieu (foto č. 5) náhrobky na 82 želvách, které obsahují jména vystudovaných doktorů (foto č. 6). Čtvrté nádvoří je určeno pro samotného Konfucia a jeho 72 čestných studentů. Posledním místem je dům Thai Hoc, který se nachází u nádvoří První univerzity (Quoc Tu Giam) ve Vietnamu.

První část: Velká centrální brána

Nachází se za vstupní bránou a začíná u Velkého sloupu u nádvoří a končí u Dai China (Velké Číny). Je zkrátka lemován menšími bránami Dai Tai Mon a Thanh Duc Moc.

Druhá část: Khue Van Cac

Khue Van Cac znamená „střežit krásu ranní hvězdy,“ a jedná se o křižovatku Země a oblohy. Je postaven na čtyřech bílých pilotech, kde jeho strany jsou zcela stejné o rozměrech 6, 8 metrů. Střechu má červeně zabarvenou s kruhovými okny, které symbolizují oblohu, zatímco nedaleká zahrada se studnou matku Zemi. Khue Van Cac je symbolem nejen literatury, mravů a rozvoje vzdělanosti, ale také kulturního vývoje v Hanoji. Jeho vyobrazení je možné najít na bankovce v hodnotě 100.000 dongů (foto č. 4b).

Třetí část: Jezero Van Mieu a kamenné želvy

Chrám literatury a První univerzita má pět nádvoří a na třetím z nich je 82 kamenných želv, které nesou náhrobky se jmény 1307 doktorů od roku 1442 do 1779. V případě návštěvy chrámu na začátku školního roku nebo kolem května je možné narazit na studenty. Ti sem přicházejí hladit hlavy jednotlivým želvám pro štěstí, aby úspěšně vykonali zkoušky.

Čtvrtá část: Dům ceremonií věnovaný Konfuciovi

Na nádvoří je dům s oltářem věnovaný Konfuciovi a jeho 72 učedníkům. Uvnitř jsou svatyně s oltáři a malé muzeum obsahující knihy, psací potřeby a osobní artefakty, které patřily některým ze studentů, kteří studovali v chrámu.

Konfucius (551 př. n. l - 479 př. n. l)

Konfucius je čínský filozof a sociální politik, který je považován za prvního čínského filozofa. Jeho nauka vycházela ze nejen ze zásad, ale i z principů lidského chování a života. Pokud se jedná o Konfuciovu filozofii, tak vycházela z úcty k tradici a harmonii. Proto také měla obrovský vliv na čínskou kulturu, politiku a náboženství.

Konfucius se tak vedle zájmu o politiku a filozofii zajímal i o etiku osobního a rodinného života. Neuznával dědičné nároky na šlechtické tituly a své nástupce nabádal k účasti na veřejném životě. Ve svých padesáti letech se pak dokonce stal i ministrem spravedlnosti.

Pátá část: Univerzita a nádvoří Thai Hoc

Univerzita Thai Hoc i s nádvořím má rozlohu 6150 m2. Přední budova má celou řadu funkcí. Organizují se zde pamětní obřady, ale i vědecké a kulturní aktivity. Zadní budova má dvě úrovně: v přízemí se nachází socha rektora akademie Chu Van An a ukazuje exponáty akademie s ukázkou konfuciánské výchovy ve Vietnamu. Horní patro je věnováno třem panovníkům, kteří nejvíce přispěly k založení chrámu a univerzity.

Systém školství ve Vietnamu

Zhruba ve věku dvou let děti nastupují do mateřských školek, ve kterých se vedle hraní seznamují s abecedou a čísly. Ve věku šesti let nastupují na základní školu, která má tři stupně: První stupeň je 1. až 5 třída, druhý stupeň je 6. až 9 třída a třetím stupněm je 10. až 12. třída. Povinná školní docházka platí pro první stupeň a druhý stupeň už povinný není. Třetí stupeň je možné nahradit odbornou školou se specializací. Velký důraz je kladen na výuku matematiky a jako cizí jazyky se zde vyučují zejména angličtina a čínština.

Pokud se jedná o školní docházku ve Vietnamu, tak je podobná jako v České republice: školní rok probíhá klasicky chodí od září do června, vyučovací hodina má 45 minut a přestávky se vyhlašují za pomocí zvonu nebo gongu. Jen ty tělesné tresty nejsou vyloučeny. Výuka na základní škole začíná v 7 ráno, odpoledne mají děti přestávku na spaní a většinou spí ve školních družinách. Odpolední vyučování začíná v 14 hodin a končí v 16 hodin. Vyučovací den druhém stupni základní školy obvykle má kolem 7 hodin a žáci odpoledne navštěvují různá doučování.

Děti ve školách zde ale nosí školní uniformy, které se obvykle skládají z košile, kalhot a sukní. Děti ve třetích třídách skládají slib a začínají nosit červené šátky kolem krku. Studentky středních a vysokých škol obvykle nosí vietnamské šaty "Ao Dai" v bílé barvě. Vietnamské vysoké školy se odlišují tím, že pro absolvování zkoušek mají studenti pouze jeden pokus, nikoliv tři jako v České republice.

V případě absolvování všech dvanácti tříd studenti skládají maturitní zkoušku. Po maturitě je možné studovat vysokou školu. Ve Vietnamu existují vysoké školy trojího typu: univerzity, vysoké školy a vyšší odborné školy. Mezistupni vysoké školy se říká Cao Dang, který se studuje tři roky. Vysokoškolskému vzdělání se říká Cu Nhan a jeho délka studia je 4 a 6 let (bakalář je čtyřleté studium, inženýr je pětileté studium a doktor je šestileté studium.

Čtvercové stavby: Buben a bronzový zvon

Na obou stranách zadního objektu jsou čtvercové stavby: buben a bronzový zvon. Buben je široký široký 2 metry a 2, 6 m vysoký o objemu 10 m3 s váhou 700 kg. Zvon byl odlit v roce 2000. Jeho výška je 2, 1 metru a je šířka zhruba 1 metr.

Na obou stranách zadního objektu jsou čtvercové stavby: buben a bronzový zvon. Buben je široký široký 2 metry a 2, 6 m vysoký o objemu 10 m3 s váhou 700 kg. Zvon byl odlit v roce 2000. Jeho výška je 2, 1 metru a je šířka zhruba 1 metr.

Závěrem

V době studií většina studentů před nástupem na akademii vykonávala regionální zkoušku (Thi Huong) a po ní potom byli na univerzitu zapsáni na 3 až 7 let. Každý měsíc je čekali drobné testy a čtyři velké testy jednou za rok. Studentům pokládal otázky samotný monarcha a rozděloval je podle odpovědí do různých skupin.

Dnešní univerzita je pouhou replikou původního objektu, který byl kompletně zničen kvůli válce v roce 1946. Jelikož se od roku 1802 na univerzitě již nevyučuje, tak za více než 700 let provozu zde vystudovalo tisíce talentovaných studentů. V současnosti tento chrám slouží jako památka, kterou navštěvují zejména vysokoškolští studenti a turisté.

Pokračování příště: Pěší zóna městem o víkendu v Hanoji

Autor: Pavel Herman | středa 9.8.2017 12:57 | karma článku: 8.26 | přečteno: 161x

Další články blogera

Pavel Herman

Luxusní rautový restaurant: Sen 60 Lý Thai To ve Vietnamu

Restaurace nabízí vedle vietnamské kuchyně ještě i japonskou a západní kuchyni. Vedle nádherného designu a rozumných cen restaurace nabízí velký výběr lahodných pokrmů, mořských plodů, masa a salátů nebo zmrzliny. (FOTO+VIDEO)

14.8.2017 v 14:01 | Karma článku: 11.94 | Přečteno: 240 | Diskuse

Pavel Herman

Jezero navráceného meče: Hoan Kiem Lake ve Vietnamu

V centru města Hanoje se nachází jezero místními nazývané Ho Hoan Kiem. U jezera jsou dva ostrůvky na kterých jsou památky: Želví věž (Thap Rua), Most ranního slunečního svitu (Cau The Huc) a Chrám nefritové hory (Den Ngoc Son).

13.8.2017 v 17:40 | Karma článku: 8.04 | Přečteno: 134 | Diskuse

Pavel Herman

Noční trhy Dong Xuan a Halong Market ve Vietnamu

Noční tržnice nabízejí turistům vedle romantické atmosféry i řadu suvenýrů. V severním Vietnamu jsem navštívil noční trh Dong Xuan a Halong Market, neboli obchodní centrum Bai Chay. Následující článek obsahuje fotografie a videa.

12.8.2017 v 17:10 | Karma článku: 10.96 | Přečteno: 224 | Diskuse

Pavel Herman

Hanojská Stodolní: Ulice Ta Hien ve Vietnamu

Jedna z nejnavštěvovanějších ulic Staré čtvrti v Hanoji, která je celkově dlouhá 266 metrů. Ulice nabízí nejen na skvělé čerstvé pouliční jídlo a pivo, ale také se zaměřuje na zábavu, protože je tady mnoho různých klubů.

11.8.2017 v 16:08 | Karma článku: 18.79 | Přečteno: 1192 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Marek Síbrt

Co o nás vypovídá Jáchymovské peklo? A co estébák Havel?

Nedokážeme se jednoznačně postavit ke své minulosti. I proto můžou politici i skoroprezidenti s praxí z Haló novin přirovnávat práci současné policie a justice k 50. letům a lidem to nepřijde nevkusné. Navštívili Jáchymov?

17.8.2017 v 13:47 | Karma článku: 27.67 | Přečteno: 1220 | Diskuse

Jan Ziegler

Chcete užít parádní dovolenou, Horní Planá s krásným okolím je ideální volbou

Mimořádně pestrá nabídka pro návštěvníky, kteří se tady rozhodně nemusí nudit. To je Horní Planá v letních měsících. Toto šumavské město navíc leží v relativní blízkosti dalších návštěvnických magnetů.

17.8.2017 v 7:08 | Karma článku: 12.15 | Přečteno: 418 | Diskuse

Ervín Dostálek

Místo báječné k narození - 201: Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch

Ano, čtete správně název obce na ostrově Anglesey ve Walesu, známé jen pro své dlouhé jméno, což v překladu zní asi takto: Kostel Panny Marie v roklině bílých lísek poblíž prudkého víru a kostela sv Tysilia u červené jeskyně...

16.8.2017 v 20:48 | Karma článku: 7.03 | Přečteno: 196 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Korálový miniatlas (II). Pomec – císařský, nebo královský?

V úvodním díle (15/8/2017) tohoto nepravidelného cyklu o korálových rybách v Rudém moři jsme se zastavili u klipek. Řekli jsme si, že jeden a týž druh může mít (a také má) víc názvů. Dnes je na řadě pomec.

16.8.2017 v 8:00 | Karma článku: 8.43 | Přečteno: 138 | Diskuse

Milan Zajíc

Cestou k mrakům .... výlet na Brandlscharte

V 4.45 mi zvoní budík, hbitě vstávám a začínám "balit" propriety na dnešní výlet. Dnes se vydávám na jeden z místních kopců Brandlscharte 2371 m.

15.8.2017 v 16:52 | Karma článku: 9.80 | Přečteno: 187 | Diskuse
Počet článků 118 Celková karma 14.10 Průměrná čtenost 2744
Politika, historie a cestování

SVOBODNÉ NOVINY

NETMEDIUM

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.