Třídní společnost

„Proletáři nemají co ztratit, pouze svoje okovy.“ „Dějiny všech dosud existujících společností jsou dějinami třídních bojů.“ „Proletáři všech zemí, spojte se!“ To jsou některá z hesel, která Karel Marx a Bedřich Engels poprvé použili v roce 1848, když společně napsali Komunistický manifest. Tyto populární slogany upozorňující na existenci třídní společnosti jsou dnes stejně aktuální jako před více, než 150 lety.

Komunistický manifest popisuje historický proces, ve kterém se společnost postupně vyvinula z prvobytně pospolné společnosti, otrokářské společnosti a feudalismu do dnešní podoby kapitalismu. Marxismus tvrdí, že politika, stát a právo jsou nástrojem vládnoucí třídy, tzv. buržoasie k vykořisťování a útlaku ovládaných tříd, tzv. proletariátu. Tyto dvě třídy jsou definovány podle vztahu a rozvoje výrobních sil. Buržoasie vlastní výrobní prostředky, zatím co proletariát disponuje pracovní silou.

Vládnoucí třída tvoří nepatrnou většinu společnosti. Tato třída vlastní veškerý majetek od průmyslu, obchodu a továren až po banky, telekomunikace či různé společnosti. Většina politiků v kapitalistické demokracii jsou buď přímými členy vládnoucí třídy nebo najatí agenti prostřednictvím lobbistických skupin. Úředníci, policisté, soudci a soukromé redakce novin se tak postupně stávají prostředkem vládnoucích vrstev, respektive různých elit či vládoucí třídy.

Vládnoucí třída vytváři zisky tím, že využívá práci dělnické třídy. Kapitalisté vidí v penězích prostředek ke zvyšování jejich moci. Peníze, které slouží k investicím a zisku se nazývají kapitálem. Vládnoucí třída je poměrně malá skupina s velkými zisky jako Waren Buffet, Michael Bloomberg, Bill Gates, rodina Waltonova (vlastníci Wal-Mart) nebo bratři Kochovi. Tohle jsou jen některá jména reprezentující moderní kapitalismus. Tito lidé překročili čisté jmění 331 bilionu dolarů v roce 2013. V České republice se například jedná o miliardáře jako jsou Petr Kellner (150 mld. Kč) nebo Zdeněk Bakala (10 mld. Kč).

Pracující třída zahrnuje všechny lidi, kteří vytvářejí veškeré zboží a služby v kapitalistické společnosti. Tito pracovníci jsou schopni přežít jen pokud pracují pro svého zaměstnavatele většinou v podobě námezdního zaměstnance.

Nezaměstnaní nejsou pracující. Nezaměstnanost je konstantním a nezbytným rysem kapitalismu. Vládnoucí třída nutí značný počet pracovníků v nezaměstnanosti konkurovat se zaměstnanými, a tak vytvářet tlak na snižování mezd. Tato reservní průmyslová armáda poskytuje kapitalistovi fllexibilitu, aby tak nezaměstnaní mohli urychleně nastoupit i za nižší mzdu během ekonomické expanze.

Dělnická třída je mezinárodní (internacionální) třída, která je uměle rozdělována (nacionalismem) do jednotlivých zemí. Z toho vyplývá všeobecně pravidlo, že dělnícká třída nemá žádnou vlast.

Zdroj: What Is Marxism All About? – a street guide for revolutionaries, NO. 1 (volný předklad)

Více informací: Komunistický manifest

http://pavelherman.blog.idnes.cz/c/409481/Komunisticky-manifest.html

Autor: Pavel Herman | pátek 2.1.2015 10:49 | karma článku: 24,47 | přečteno: 1983x