Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vietnam neustále zlepšuje svoje podmínky pro české turisty a investory

4. 07. 2017 18:42:42
Vietnam je připraven vytvořit nejlepší podmínky nejen pro české turisty, ale i investory. Při vzájemném jednání zástupců ČR a Vietnamu došlo k uzavření dohody o zavedení přímé linky mezi Ho Či Minovým Městem a Prahou.

Vietnam dnes patří mezi asijské tygry

Vietnam se sice v osmdesátých letech řadil mezi rozvojové země, ale od roku 1990 se jeho ekonomika v podobě hrubého domácího produktu průměrně zvyšovala o 7,4 procent ročně. Zatímco se tedy ještě v roce 1986 pohyboval měsíční příjem na jednoho obyvatele pod hranicí 100 USD, tak v roce 2016 se tento příjem zvýšil k přijatelnému průměru přes 2.200 USD na jednoho obyvatele.

Z hlediska dalších ekonomických ukazatelů je samozřejmě také nutné upozornit na nízkou inflaci, která se podle indexu CPI celkově pohybuje na úrovni 2,66 procent (jádrově tedy na 1,83 procent) a je rovněž důležitým faktorem z hlediska ekonomických úspěchů. Nezaměstnanost činila v roce 2016 pouze 2,3 procenta a celkové registrované přímé zahraniční investice (PZI) dosáhly objemu 24,4 miliard USD, což je tedy celkově nárůst o 7,1 procenta oproti předcházejícímu roku.

Export dosáhl v roce 2016 objemu 175,9 mld. USD (nárůst o 8,6 procent) kam se zahrnuje především vývoz mobilních telefonů, textilních výrobků a elektroniky. Dovoz činil 173,3 mld. USD (nárůst o 4,6 procent) a zahrnoval především stroje, zařízení, elektronické součásti a součásti mobilních telefonů. V roce 2016 ukazatel celkového veřejného dluhu, který bývá vládou garantovaný představoval úroveň 64,9 procenta.

Dohoda o přímé lince a zrušení víz

Prezident Miloš Zeman jednal na počátku června s vietnamským prezidentem Tran Dai Quangem v Hanoji, kde se společně domlouvali na možnostech zavedení přímého leteckého spojení mezi Ho Či Minovým městem a Prahou. Jakmile tedy dojde k zavedení možnosti přímé linky obou měst, tak Česká republika zřídí v Ho Či Minově Městě generální konzulát.

Dále bude zapotřebí po vzoru Německa a Francie zrušit krátkodobá turistická víza, aby mohli čeští turisté pohodlněji navštěvovat Vietnam. O zavedení bezvízové výjimky pro Českou republiku bude muset rozhodnout vietnamská strana, zatímco zrušení víz pro občany Vietnamu bude muset schválit Evropská unie.

Vietnamský premiér Nguyen Xuan Phuc se začátkem června setkal s velvyslancem Vítězslavem Greplem v Hanoji ohledně zintenzivnění spolupráce v oblasti obchodu a investic. Nguyen Xuan Phuc proto požádal Českou republiku, aby podporovala prosazování komplexního partnerství a spolupráce mezi Vietnamem a Evropskou unií. Podepsáním takové dohody by tedy nakonec došlo k zajištění volného obchodu mezi oběma destinacemi.

Vietnam nabízí příležitost i pro české investory

Zatímco pro Vietnam je velice výhodná geografická poloha v blízkosti s Čínou, tak pro České investory je mnohem výhodnější přesouvat svoje investice z důvodu levnější pracovní síly do Vietnamu. V současnosti tak vzrůstají možnosti pro budování technologických parků jako například na severu Vietnamu v oblasti Danang, která se zaměřuje na high-tech technologie,

Vietnam z hlediska přímých zahraničních investic začíná patřit k jedné z nejatraktivnějších investičních destinací v asijském regionu. V posledních třech letech se totiž umístil z hlediska atraktivity investičních destinací společně s dalšími zeměmi jihovýchodní Asie na třetím místě za Indií a Čínou. Ačkoliv tedy stát využívá různých příležitostí v podobě zahraničních investic, tak i do exportních odvětví je zapojena alespoň třetina domácích společností.

Podle prezidenta Svazu průmyslu a obchodu ČR Jaroslava Hanáka jsou ve Vietnamu zastoupeny české firmy z různých oblastí. Například se jedná o společnosti jako Dřevojas nebo Clinex, které v minulosti podepsali smlouvy o dodávkách technologií sanitární keramiky či výrobě léčiv, kosmetiky a doplňků stravy.

V oblasti telekomunikací a výroby optických vláken plánuje realizovat svoje projekty společnost Optokon a při digitalizaci státní správy a registru obyvatelstva plánuje spolupracovat s Vietnamci společnost Techniserv IT. Za zmínku stojí také Nemocnice na Homolce, která plánuje spolupráci s Nemocnicí v Hanoji.

Vietnam není rizikovou zemí

Z hlediska přímých zahraničních investic není Vietnamská socialistická republika (VSR) rizikovou zemí pro investování. Ekonomka Vietnamu je tedy velice stabilní a politický systém navíc nabízí právní ochranu legálně nabytých investic. Toto právo je zajištěno i podle nové Ústavy (VSR), která platí od roku 2013.

Vietnam je od roku 1977 členem Organizace spojených národů a jako aktivní člen mezinárodních a regionálních organizací (APEC či ASEAN) v současnosti udržuje diplomatické styky se 168 zeměmi světa a obchodní styky se 165 zeměmi. V roce 2006 se Vietnam stal členem Světové obchodní organizace (WTO).

Odkaz na: Konference Spojených národů pro obchod a rozvoj

http://unctadstat.unctad.org/CountryProfile/GeneralProfile/en-GB/704/index.html

Autor: Pavel Herman | úterý 4.7.2017 18:42 | karma článku: 11.30 | přečteno: 329x

Další články blogera

Pavel Herman

V České republice jsou daně ze spotřeby mnohem vyšší než majetkové

V České republice převažuje zdanění daní ze spotřeby v podobě daně z přidané hodnoty (DPH) nad celkovým zdaněním příjmů a majetku. Z těchto důvodů má tedy smysl uvažovat o progresivním zdanění a snižování daní z přidané hodnoty.

4.10.2017 v 18:12 | Karma článku: 4.59 | Přečteno: 96 |

Pavel Herman

Priority z volebního programu Strany práv občanů (SPO) s názvem "Pevné české kořeny"

Jedná se o priority z volebního programu Strany práv občanů s názvem "Pevné české kořeny," který je zaměřen na volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky pro rok 2017. Zde uvádím některé priority z programu.

1.10.2017 v 19:32 | Karma článku: 13.08 | Přečteno: 688 |

Pavel Herman

Příběhy bezpráví III.: Agrofert či Precheza, těžké kovy a výsledky zdravotního ústavu

Když obyvatele znepokojila vysoká hladina vanadu a chromu v půdě i ve studních, která podle naměřených výsledků mnohonásobně překračovala maximální povolené množství, tak město problém řešit nechtělo včetně současných politiků.

27.9.2017 v 14:13 | Karma článku: 17.35 | Přečteno: 893 | Diskuse

Pavel Herman

Příběhy bezpráví II.: České úřady se dnes chovají hůř než za komunistů

Jedná se o dvojí metr ze strany úřadů na Vyškovsku. Zatímco za komunistů byl oprávněně zrušen chov norků, který obtěžoval sousedy, tak v Čechokapitalismu obdobné stížnosti v případě chovu koní úřady nevyhověly. Zkrátka dvojí metr.

23.9.2017 v 13:05 | Karma článku: 13.35 | Přečteno: 668 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Blanka Fay

Zavírame vlastním strachem svobodě vrátka?

Nikdy necítím spojení s vlastním češstvím víc, než když vidím záběry z Mnichova 1938, z roku 1968 nebo si vzpomenu na rok 1989 a ten pocit, že se něco asi děje.

17.11.2017 v 23:50 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 72 | Diskuse

Jan Dvořák

Polistopadové výdobytky bereme už jako samozřejmost, společnost se emanciovala

Nebylo od věci, že právě ve sváteční den vyrazili do ulic a na veřejná prostranství průzkumníci veřejného mínění z politické sféry.

17.11.2017 v 20:05 | Karma článku: 9.60 | Přečteno: 167 | Diskuse

Ivo Rottenberg

17. listopad roku 1989

Byl to den jako každý jiný. A přece na něj hledíme jinak, stal se z něj svátek. Tedy jak pro koho. Ten v roce 1989 by byl opět jedním z obyčejných, na který by se vzpomínalo jen pohledem na události v roce 1939.

17.11.2017 v 17:45 | Karma článku: 11.83 | Přečteno: 289 |

Josef Prouza

Listopad 1989 na vlastní oči – byl jsem, kde jste nebyli, viděl neviděné, zažil netušené

Byl jsem v ty zlomové dny tam, kam se leckdo nedostal. Den po dni. V Národním divadle při vyhlášení stávky, při zakládání OF v Činoherním klubu, denně na FAMU,DAMU, na demonstracích. A hlavně v rozhlase. To se vám tehdy děly věci!

17.11.2017 v 17:33 | Karma článku: 22.37 | Přečteno: 871 | Diskuse

Andrej Poleščuk

Takhle opravdu ne, milá EU!

Blog je reakci na článek POLITICO, který vyšel před necelým týdnem. Popisuje se v něm snaha EP o zahájení agitace v pro prospěch pro-EU tábora za peníze daňových poplatníků. Domnívám se, že to ale není správný cesta.

17.11.2017 v 17:27 | Karma článku: 26.65 | Přečteno: 1189 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.