Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jezero navráceného meče: Hoan Kiem Lake ve Vietnamu

13. 08. 2017 17:40:11
V centru města Hanoje se nachází jezero místními nazývané Ho Hoan Kiem. U jezera jsou dva ostrůvky na kterých jsou památky: Želví věž (Thap Rua), Most ranního slunečního svitu (Cau The Huc) a Chrám nefritové hory (Den Ngoc Son).

Jezero „Hoan Kiem Lake" je zhruba asi 200 metrů široké a 600 metrů dlouhé, ale má hloubku asi kolem dvou metrů. Toto jezero má pro vietnamské obyvatele historický význam zejména ve spojení s legendou z období 15. století, když se podařilo ve válce úspěšně porazit čínské vládce dynastie Ming. Uprostřed jezera se nachází malý ostrov s želví věží, která má připomínat vítězství ve válce, který je spojován s onou legendou.

Legenda o Jezeru navráceného meče

Podle legendy se císaři Le Loi (posmrtně Le Thai To) v roce 1428 při plavbě na jezeře objevil Bůh v podobě zlaté želvy (Kim Qui), kterého požádal o kouzelný meč Nebeské vůle (Thuan Thien).

Když po válce Číňané uznali Vietnamskou nezávislost, tak při plavbě po jezeře se najednou objevil Bůh s podobou zlaté želvy a požádal císaře Le Loi, aby vrátil meč Nebeské vůle a poděkoval Božské želvě za pomoc.

Zlatá želva si vzala nazpátek meč a zmizela pod hladinou jezera. Císař Le Loi přejmenoval jezero na „Ho Hoan Kiem," což znamená „Jezero navráceného meče.“

Letecký pohled na Hoan Kiem Lake

Želví věž (Thap Rua)

Byla postavena v roce 1886 v místě, kde původně stál chrám Ta Vong. Jedná se o významný symbol hrdosti obyvatel Hanoje. Želvy jsou v podstatě jedním z národně důležitých symbolů Vietnamu. Symbolizují vlastnost jíst málo potravy, snášet obtížné podmínky a dožívat se vysokého věku. K památce není žádný přístup a v noci bývá osvětlena.

Vstupní brány před Chrámem nefritové hory

Před vstupem od „Chrámu nefritové hory" je umístěno několik vstupních bran: První brána má čínské nápisy – napravo štěstí (Phuc) a nalevo prosperita (Loc). Na druhé bráně jsou vyobrazeny zvířata – napravo drak a nalevo bílý tygr. A právě tato brána podle legendy chrání chrám před zlými duchy. Za třetí bránou s červeným starým vietnamským nápisem „Nghien Dai" se nachází „Most ranního slunečního svitu.“ Na konci mostu je umístěna poslední brána za kterou se vybírá vstupné 30.000 dongů (30 korun) a najdeme zde „Chrám nefritové hory.“

Most ranního slunečního svitu (Cau The Huc)

Most má tvar duhy a jeho barva je červená, protože symbolizuje sílu, výkon a eleganci. Most byl postaven v roce 1865. Most je složen z 32 nohou kruhových sloupů, které jsou uspořádány v 16 párech a jeho podlaha je dřevěná.

Chrám nefritové hory (Den Ngoc Son)

Jedná se o významný buddhistický palác, který je věnovaný konfuciánským a taoistickým filozofům. Chrám byl postaven v 18. století pro oslavování učence Van Xuong a vojenského vůdce Tran Hung Dao, který se vyznamenal v boji proti třem mongolským invazím ve 13. století.

Chrám je postavený na malém ostrůvku, který je propojen s mostem „Cua The Huc." Někdy se v chrámu konají i různá kulturní vystoupení s tradiční vietnamskou hudbou nebo je možné si v něm zakoupit různé umělecké předměty.

Do chrámu se chodí velice často modlit studenti před zkouškami na vysokou školu. V chrámu je od roku 2016 uloženo nabalzámované tělo poslední žijící sladkovodní želvy z jezera „Hoan Kiem." Želvě se říkalo „Cu Rua" a zemřela ve věku zhruba 100 let s váhou kolem 200 kilo.

Tran Ba Dinh

Jižně od chrámu Nefritové hory je „Tran Ba Dinh," jehož jméno znamená proti vlnám škodlivé kultury. Na kamenné desce Chrámu nefritové hory je napsáno: „Nový chrám byl dokončen.“

„Tra Ba Dinh" je vidět v popředí a předpokládá, že pilíře stojí mezi kulturními vlnami. „Tra Ba Dinh" je čtvercový a byl postaven ve stylu dvou podlaží s 8 sloupy – z toho čtyři kamenné sloupy venku a čtyři dřevěné sloupy uvnitř.

Příště 14. díl: Luxusní rautový restaurant: Sen 60 Lý Thai To

http://pavelherman.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=618631

Autor: Pavel Herman | neděle 13.8.2017 17:40 | karma článku: 8.68 | přečteno: 171x

Další články blogera

Pavel Herman

V České republice jsou daně ze spotřeby mnohem vyšší než majetkové

V České republice převažuje zdanění daní ze spotřeby v podobě daně z přidané hodnoty (DPH) nad celkovým zdaněním příjmů a majetku. Z těchto důvodů má tedy smysl uvažovat o progresivním zdanění a snižování daní z přidané hodnoty.

4.10.2017 v 18:12 | Karma článku: 3.97 | Přečteno: 81 |

Pavel Herman

Priority z volebního programu Strany práv občanů (SPO) s názvem "Pevné české kořeny"

Jedná se o priority z volebního programu Strany práv občanů s názvem "Pevné české kořeny," který je zaměřen na volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky pro rok 2017. Zde uvádím některé priority z programu.

1.10.2017 v 19:32 | Karma článku: 13.05 | Přečteno: 662 |

Pavel Herman

Příběhy bezpráví III.: Agrofert či Precheza, těžké kovy a výsledky zdravotního ústavu

Když obyvatele znepokojila vysoká hladina vanadu a chromu v půdě i ve studních, která podle naměřených výsledků mnohonásobně překračovala maximální povolené množství, tak město problém řešit nechtělo včetně současných politiků.

27.9.2017 v 14:13 | Karma článku: 17.11 | Přečteno: 870 | Diskuse

Pavel Herman

Příběhy bezpráví II.: České úřady se dnes chovají hůř než za komunistů

Jedná se o dvojí metr ze strany úřadů na Vyškovsku. Zatímco za komunistů byl oprávněně zrušen chov norků, který obtěžoval sousedy, tak v Čechokapitalismu obdobné stížnosti v případě chovu koní úřady nevyhověly. Zkrátka dvojí metr.

23.9.2017 v 13:05 | Karma článku: 13.33 | Přečteno: 648 | Diskuse

Další články z rubriky Fotoblogy

Jiří Stratil

Proč dostavět Staroměstské náměstí? VII

Z jednoho prostého důvodu, protože je krásné, vzácné a unikátní. Důvody ponechat jeho stav jaký je, tedy zničenou západní stranu náměstí s nevzhlednými zadními stranami budov a ruinou Nobileho radnice, jsou nekontinuální.

23.10.2017 v 9:20 | Karma článku: 3.59 | Přečteno: 120 | Diskuse

Zuzana Zajícová

Nostalgie po Turecku

Když se venku prohání vítr a honí kolem oken listí, je to to ten správný čas zalistovat v albu a ohřát se aspoň vzpomínkou. Na vůni květin. Na horký písek. Na moře...

23.10.2017 v 9:09 | Karma článku: 15.70 | Přečteno: 318 | Diskuse

Marcus Wang

U Nuseláku přistál robot.

Ano, jak již zřejmě víte z medií, v parku u Nuselského mostu v Praze přistál android, Robot R2D2 ze Star Wars. Přiltěl na pomoc kvůli alarmujícím výsledkům voleb? ANO x NE!

22.10.2017 v 18:37 | Karma článku: 6.89 | Přečteno: 174 | Diskuse

Jiří Stratil

Stav povolební

Kdo, s kým, proč a jak. Ale tentokrát měl malíř paletu až příliš pestrou a namaloval obraz surrealistický.

22.10.2017 v 9:40 | Karma článku: 7.83 | Přečteno: 296 | Diskuse

Ladislav Vinš

Bylo, nebylo, něco se změnilo ….

V jedné malé zemi, mezi několika moři a sousedy závidějící její krásu se obyvatelé rozhodli , že je nutné obnovit zoologický park. Stávající vedeni málem umíralo nudou a osazenstvo řešilo osobní zájmy

21.10.2017 v 16:56 | Karma článku: 10.18 | Přečteno: 622 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.